Historia Leo, to kolejna historia która świadczy o tym jak dużą odpowiedzialnością należy się wykazać podejmując decyzję o tym, że chcemy mieć psa. Jaki to ma być pies i czy będziemy w stanie właściwie się nim zaopiekować.

Leo to urodzony 22.02.2020 owczarek niemiecki długowłosy z metryką związku kynologicznego. 14 lutego 2022 trafił pod opiekę Stowarzyszenia Podaj Łapę. Został oddany przez właściciela dlatego, że Leo go pogryzł. Relacja właściciela nie do końca zgadzała nam się z tym co mieliśmy okazję zaobserwować, więc nie wiemy jak było. Ale pan ma blizny po pogryzieniach na rękach.

Leo mieszkał w domu z ogrodem. Miał kojec w sadzie, po którym biegał sobie swobodnie.

Leo ma ogromne braki w socjalizacji. Wielu rzeczy uczyliśmy psa praktycznie od podstaw. Leo najprawdopodobniej nie chodził na spacery, bo bardzo nadpobudliwie zachowuje się na ulicy, ściga auta. Kontakt z innymi psami wywołuje nadmierną ekscytację. Z większymi spokojnymi pasami Leo potrafi się bawić, jednak w stosunku do małych, szczególnie ujadających, wykazuje agresję. Należy również zwrócić baczną uwagę na dzikie zwierzęta, bo Leo ma silny instynkt łowczy. Konieczne są spacery w kagańcu, bo oprócz wyżej wymienionych zachowań Leo potrafi przekierować odruchy agresywne na opiekuna.

Nauczyliśmy Leo jeżdżenia autem. Teraz bardzo to lubi.

Pies bał się wody. Po wyprawach na rzekę i spokojnym zapoznaniu z taką kąpielą stwierdził, że woda jest super i teraz nawet kałuże są w kręgu jego zainteresowań.

Wszelkie mostki i tego typu przeszkody budziły w Leo strach. I to już ma za sobą. Dzięki ćwiczeniom okazało się, ze pokonywanie takich przeszkód może być fajna zabawą.

Obecnie Leo jest na szkoleniu pod Warszawą i pod fachowym okiem Pani Iwony uczy się chodzenia po ulicy oraz bierze udział w treningach obrony. Te zajęcia przypadły mu do gustu i chętnie pracuje.

Leo polubił również prace węchowe np. wyszukiwanie ukrytych wcześniej smaczków.

Leo to bardzo inteligentny pies. Pracuje chętnie tylko wtedy gdy wie, że będzie miał z tego korzyść. W innym wypadku wykona polecenie niezbyt chętnie albo udaje, ze nie słyszy. Smaczki są niezbyt pomocne, no chyba, że te najlepsze.

Leo potrzebuje opiekuna, który jasno określi zasady i będzie konsekwentny w wychowaniu. Poświęci mu czas na długich spacerach. Wsłucha się i zrozumie jego potrzeby. Na nawiązanie relacji z Leo potrzeba trochę czasu, ale kiedy już to nastąpi Leo bardzo lubi głaskanie (nawet po brzuszku), przytulanie. Leo będzie fantastycznym przyjacielem.